NUR DERSi - NUR DERSLERi


 
AnasayfaTakvimSSSAramaKayıt OlGiriş yap
EN SON PAYLAŞILAN KONULAR
Konu Yazan GöndermeTarihi
Ptsi Mart 16, 2009 11:19 am
Ptsi Mart 16, 2009 11:19 am
Paz Mart 15, 2009 2:38 pm
Cuma Mart 13, 2009 1:54 pm
Cuma Mart 13, 2009 1:52 pm
Cuma Mart 13, 2009 1:50 pm
Perş. Mart 12, 2009 7:30 pm
Perş. Mart 12, 2009 11:55 am
Perş. Mart 12, 2009 11:53 am
Perş. Mart 12, 2009 10:53 am
Salı Mart 10, 2009 11:46 am
Paz Mart 08, 2009 10:41 pm
C.tesi Mart 07, 2009 4:18 pm
Perş. Mart 05, 2009 1:29 pm
Perş. Mart 05, 2009 1:21 pm
Perş. Mart 05, 2009 11:12 am
Perş. Mart 05, 2009 12:34 am
Perş. Mart 05, 2009 12:32 am
Perş. Mart 05, 2009 12:32 am
Perş. Mart 05, 2009 12:31 am
Perş. Mart 05, 2009 12:31 am
Perş. Mart 05, 2009 12:28 am
Perş. Mart 05, 2009 12:28 am
Perş. Mart 05, 2009 12:27 am
Perş. Mart 05, 2009 12:27 am

Paylaş | 
 

 Zübeyir Ağabeyin Kaleminden Okumak

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
NurDersi
MuHakkiK
MuHakkiK
avatar

Mesaj Sayısı : 709
Kayıt tarihi : 30/01/09

MesajKonu: Zübeyir Ağabeyin Kaleminden Okumak   Paz Şub. 15, 2009 10:17 pm

• Bütün Bedeni Ve Ruhi Hastalıkların Sebebi; İmani Ve İslami Bir Eseri Okumamaktır. Allah Bu Muvakkat Ömrü Ebedi Bir Hayatı Kazanmak İçin Vermiştir. Bu Fani Dünyada, Baki Dünya Ve Ahiret Saadetlerini Kazanabilmenin Çaresi; Allahı Bildiren, Tanıtan Onun Emirlerini Yapıp Nehylerinden İşlemesine Men Ettiği İşlerden Kaçıracak, Günahları İşlemeye Mani Olacak Tahkiki İman Dersi Veren Bir Kitabı Okumaktır. Bu Eserlerin Bu Zamanda En Yükseği En Tesirlisi, En Büyüğü Risale-İ Nur Külliyatıdır.
• İnsan Vücudunun Sağlığı İçin Yemek, İçmek Hava Almak Nasıl İlk Ve En Ehemmiyetli, En Elzem Bir İhtiyaçsa; İnsan Kafası, Kalbi, Ruhu İçin De Tahkiki Bir İman Ve İslamiyete Sahip Kılan Allahı Ve Peygamber Efendimizi Hakkıyla Tanıtan V E Bildiren Bir Marifetullah Kitabı Olan Nur Risalelerini De Okumak, Mezkûr İhtiyaçtan Kat Kat Fazla Muhtaç Olduğumuz, Bedihi Ve Zaruridir. Bu İhtiyacın Mübrem Olduğu Da, En Bedihi, En Aşikâr, En Lâzım Bir Gerçektir.
• İmani, İslami Bir Eseri Okumamak En Muzır Bir Hastalıktır; Okuyamamak Sayısız Maddi Manevi Kazanç Ve Faziletlerden Mahrum Olmanın Yoksul Kalmanın En Aşikâr Bir Numunesidir. Dinî, Milli Ve İçtimai Bakımlardan Çöküntü Ve Fenalıkları Netice Vermenin En Bâriz Ve Açık Bir Sebebidir.
• Her Müslüman Ve İnsan, Her Genç Ve İhtiyar Her Kız Ve Kadının Risale-İ Nur Gibi, İnsanı İnsan Eden, Müslümana Müslümanca Hayat Yaşamanın Zevkini Veren İman Ve İslamiyet Dersleriyle Maneviyatını Kuvvetlendiren Ve Nurlandıran, Dinî Dünyevi Felaketlerden Koruyan Bir Şaheseri Okumak; Fıtratının Yaratılışının Arzu Ettiği En Zengin, En Güzel, En Değerli Bir Maneviyat Hazinesidir. Bunun İçindir Ki, Nur Talebeleri Nur Risalelerini Def’alarca Okuya Okuya Bu Okumayı Bırakamayacak Bir Hale Gelmişlerdir. Bu Ebedi Zevk Ve Lezzetlerle Coşturan Bu Feyyaz Okumayı Terkedemeyecek Ruhi Ve Ulvi Bir Haslete Nail Olmuşlardır. Cismanî Ve Ruhanî Varlığımızı Kur’anî Nurlarla Nurlandıran Ve Ehl-İ İmanı Îlahî Bir Cazibeyle Kendine Cezbeden, Çeken Bu Nurfeşan Mütalaa, Nur Talebelerinde Alışkanlık Haline Gelmiştir. Belki Ekmeksiz Yaşamanın Mümkün Olacağı Fakat, Nur Risalelerini Okumadan Yaşamanın Hayatdar Kalmanın Mümkin Olamayacağı Kanaatını Veren, Bir İtiyat Güzelliğine Eriştikleri Kanaatına Sahip Olmuşlardır. Kitapsız Adamın Faydasız Kitapsız Bir Kimsenin Daha Basit Ve Bayağı Olduğu, Neticesine Varmışlardır.
• “Başkalarına Okuyacağım Hakaik-I Kur’aniye Ve İmaniyeyi Risale-İ Nur Ve Sevgili Ve Muazzez Üstadım Bediüzzaman Said Nursi Hazretleri Hakkındaki Müdafaa, Takriz, Mektup, Şiir, Fıkra Ve Makaleleri Tekrar Be Tekrar Okurum Ve Okumalıyım. Çünki Okuyacağımı Yalnız Muhatablar İçin Değil”Evvelemirde Kendim İçin, Kendim Bilmek Ve Öğrenmek İçin Onları En Mükemmel Ve En Güzel Bir Surette Hazmetmek İçin Okurum.” Hem Okuyacağım Mevzuya Ne Kadar Derin Ve Fazla Vukufiyet Peyda Edersem, Onu Ne Kadar Mükemmel Hazmedersem, Onun Kıymet Ve Künhünü Ne Kadar Ziyade İdrak Edersem, Tanırsam, Ona Karşı O Derece Bir İştiyak Ve İtmi’nan Besler Ve Ondan O Derece İstifade Ve İstifaza Ederim. Okuduğuma Karşı Akıl Ve Kalbimde O Derece Emin Ve Muhkem Bir Vaziyet Hâsıl Olur Ki, O Okuduğum Hak Ve Hakikata Ve Okuyana Hiçbir Kimse Mukavemet Edemez Ve Hiçbir Kimse Bizi Mağlub Edemez. Bir Hey’ete Veya Bir Topluluğa Okuyacağım Mevzuyu Okuyacağımız Ana Kadar Yüksek Sesle Defalarca Okur Ve Manalarını Düşüne Düşüne, Cümleler Ve Paragraflar Üzerinde Dura Dura Okursak, İçimize İlâhî Bir His Ve Heyecan Tahassul Eder. Bu Da Okuduğumuza Derin Bir Dikkat Ve Alâka Çeker. Dinleyiciler Üzerinde Okunan Hakikatlara Karşı Lâhutî Bir Câzibe Ve Mıknatısiyet Vücuda Gelir.
• İslâm Dâhileri Ve Hâdimlerinden Mülhem Şu Kaideler Bizi Hizmet-İ İmaniyede Muvaffakiyetlere Mazhar Kılar:
• Kur’anî, İmanî Ve İslamî Bir Mevzuyu Okumaya Başlayınca Onu Derinden Derine Mükerreren Mütalaa Ederim. Gece Gündüz Ve Diğer Boş Saatlerimde Yani Yolda Ve Vasıtada Bulunduğum Vakitlerde Dahi Onu Zihnimde Kalana Kadar Zihnimden Geçiririm. Satırlarını Gözlerim Önüne Getiririm. Dimağım Onun İstilasına Uğramış Gibi Olurcasına Onunla Daima Zihnen Meşgul Olurum. Eğer Bu Okuduğumu Bir Cemaata Okuyacaksam Elime Kâğıdı Kalemi Alır, Ben Falan Heyete Veya Cemaata Şu Şu Notları Anlatacağım Diye O Noktaları Sıralıyarak Yazarım. İşte Hakikatları Muhatablara Hüsn-Ü Kabulde Muvaffakiyetlere Zafer Ve Galebelere Nail Kılan Düsturlardan Birisi Budur Ki, Sihirli Bir Tesir Ve Kuvvete Haizdir Okumak!
• Birçok Mevzulara Ait Çeşit Çeşit Kitapları Sathi Veya Dikkatli Okumaktan, Bir Meslek Veya Gaye-İ Hayat Edinilmeye Değer Bir Şaheseri İyice Okumak Zamanlarımızın Çoğunu Ebedi Ve Ezeli Hakikatlar Hazinesi Olan Bu Esere Hasretmek, Daha Üstün Ve Daha Değerli Bir Harekettir.
• Bir Eserin Güzellikleri Hususiyetleri Ve Meziyetleri İlk Okunuşta İnsana Görünmez, Elimize Aldığımız Nur Eserleri Külliyatından Herhangi Bir Kitabı En Az Üç Defa Okuduktan Sonra Der Ki Risale-İ Nurun Hüsünkâr Cazibedar Güzellikleri Parlak Bir Surette Bize Görünmeğe Başlar. Bizi Kendine Bağlar. İlahî Bir Cezbe İle Bizi Kendine Cezbeder. Rahmanî Ve Kur’anî Bir Kuvve-İ Cazibe Bizi Nur Risalelerini Bir Ömür Boyunca Okumak Saadetine Sevkeder.”
• Bilhassa Gençlik Çağında
• “Gençlik Gitmişse Dem Bu Dem Fırsat Bu Fırsat, Maddî Gençliği Zayi Etmişsem Manevi Bir Gençlik Ve Zindeliği Kazandıracak Bir Âb-I Hayat Menbaını Buldum Diyerek Bir Kenara Çekilmelidir.” Hayat-I İçtimaiyede İseniz Günlük Hayatınızın En Az Bir Kaç Saatini Berrak Âb-I Hayat Pınarı Olan Nur Risalelerini Okumaya Ayırmalı Ve Bunda Zevk Ve Şevkle Sebat Etmelidir.

• Her Yaşta Ve Gençlikte Cemiyet İçinde Hayırlı Dostlar Ve Ahiret Kardeşleri Arandığı Gibi, Kitablar Âleminde De Dolaşmalı Fakat Nur Risaleleri Gibi Ebedi Dostlar Bulunup Seçilip Sarılınca Artık Onlarla Başbaşa Kalmalı. Kur’an-I Muciz-Ül Beyandan Lemaan Eden Bu İmani Ve İslami Eserlerle Kalben Aklen Ve Ruhen Tenevvür, Etmek Hakaik-I Îmaniyeyi Dem Ve Damarlarımıza Nüfuz Ettirircesine İlahî Bir Aşk Ve Cehdle Onları Okumak Tahkiki İmanın Ve Yakîni İlmin Aşinası Olmak, Bir Ömrü Zengin, Engin Ve Mes’ud Kılmaya Yeter.
• Günlük Hadisatın Alâkadarlığıyle Vakitlerimizi Öldürmeyelim. Kendimizi Küçük Kitapların Seli Altında Boğulmaya Bırakmıyalım. Şaheser Denilen Kitapların Sayısı O Kadar Çok Ki Onların Hepsini Tanımağa İmkân Olmıyacak. Asrımızın Dehşetli Tehlikeleri İçinde Boğulmakta Olan Beşeriyette Akıl, Kalb Ve Ruhumuzun Gıdasını Arayıp Bulmakta Ve Seçmekte Son Derece Dikkat Ve Hassasiyet Gösterelim, İbret Alalım, Düşünelim. Bize İki Cihan Saadetini Temin Eden En Lâzım Ve Elzem Olan, İhtiyacımıza Cevap Verecek Eserleri Evvela Ve En Başta Okumamızın Ki, Bugün Kat’i Bir İhtiyaç Halinde Olduğunu Mülahaza Edelim, Zamanın İmtihanından Geçmiş Yüzlerce İnce Eleklerle Elenmiş Bütün Şaibelerden Müberra Olduğu Aşikâr Olmuş. Nur Risalelerinde Bütün Bu Hususiyetlerin Mevcut Olduğunu Görelim.
• Dünyada İlm-İ İman Derslerini Okumak Kadar İnsana Saadet Veren Bir Şey Yoktur. İman İlmini Okumayan İnsan Manen Yükselemez, İyiyi Fenayı, Hakkı Batılı Ayırd Edemez. İlm-İ İmanı Okumayan Cahil Kalır. Cahilin Dünyası Da Ahireti De Karanlıktır. İman Hakikatları- Nı Devamlı Okumak, İnsanı Nur-U Kur’anla Aydınlatır. Dünya Ve Ahirette Bahtiyar Eder.
• Cahilin, Cahil Yanında Bile Kıymeti Yoktur. İlm-İ İmanla Dolmayan Bir Kafa Kör Kuyuya Benzer. Kapalı Ve Susuz Durur. İlm-İ İmanla Nurlanan Bir Kafa Durmadan Nurlu Ve Hayat Veren Sular Akıtan Bir Menbaya Benzer.
• Ârif, Akıllı İsen, Değilsen Olmaya Çalış. Bu Akıllılık Ve Uyanıklık İle Risale-İ Nuru Çok Okuyan Vakitlerini Boş Geçirmek Gibi Telâfisi Kabil Olmayan Bir Zarara Düçar Olmayan Halis Ve Hakiki Bir Nur Talebesi Ol.
• Fırsat Elimde İken; Vakti Ganimet Ve Nimet Bilmeliyim. Ömrümün Bâkî Kazanç Ve Hâsılatını, Tahkiki İlm-İ İman-I Billahı Ve Mühr-Ü Muhabbetullahı Kazandıran Halis Bir Ubudiyete Ve Hizmete Sadakat Ve Sabr-I Cemile Muvaffak Kılan Risale-İ Nura Çalışmak Olduğunu İdrak Etmeliyim.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://nurdersi.forummum.com
 
Zübeyir Ağabeyin Kaleminden Okumak
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
NUR DERSi - NUR DERSLERi :: RİSALE-İ NUR ÇALIŞMALARI :: İSLAMİ DAVA VE TEVHİD-
Buraya geçin:  
lemalarnuru@hotmail.com
Powered by phpBB © phpBB Group
Copyright © 2007 By Admin & Administrator
©PhPBB
Yetkinforum.com | © phpBB | Bedava yardımlaşma forumu | Haberleşme | Suistimalı göstermek | Ücretsiz bir blog yaratın